Otvorený list Alexisa Tsiprasa Nemecku

Alexis Tsipras

Víťaz gréckych volieb a súčasný premiér Grécka Alexis Tsipras napísal krátko pred voľbami na blogu svojej strany Syriza otvorený list občanom Nemecka. V ňom vysvetľuje svoj názor na politiku pôžičiek svojich predchodcov, ako aj svoj postoj k nim. Otvorený list osvetľuje viaceré súvislosti a vykresľuje situáciu trochu inou optikou, než na akú sme zvyknutí z oficiálnych médií.

List Alexisa Tsiprasa bol zaslaný najčítanejšiemu nemeckému denníku pre obchod a financie Handelsblatt a publikovaný 13. januára 2015. Tu je jeho plné znenie:

Väčšina z Vás, milí čitatelia denníka Handelsblatt, pristúpi k čítaniu tohto článku s predsudkami ešte predtým ako ho začne čítať. Prosím Vás však aby ste takýmto predsudkom nepodľahli. Predsudky neboli nikdy dobrým radcom, obzvlášť nie v dobách keď ekonomická kríza posiluje stereotypy, živí úzkoprsosť, nacionalizmus a dokonca násilie.

V roku 2010 sa Grécky štát stal neschopný splácať svoj dlh. Nanešťastie sa v tom čase európski predstavitelia rozhodli predstierať, že tento problém sa dá vyriešiť poskytnutím najväčšej pôžičky v histórii, no za podmienky takých úsporných opatrení, ktoré s matematickou istotou znížili štátny príjem, pričom práve z neho bolo treba zaplatiť nové aj staré pôžičky. Problém insolventnosti bol interpretovaný ako problém nedostatku peňazí.

Inými slovami, Európa si osvojila taktiku nezodpovedných bankárov, ktorí odmietnu zvážiť riziká pôžičky, ktorú poskytujú ale radšej uprednostnia nové pôžičky insolventnému klientovi. Vytvorili tak navonok klamný dojem, že pôvodná pôžička je splatiteľná a tým len posúvali bankrot insolventného klienta. A pritom stačil obyčajný zdravý rozum aby bolo jasné, že taktika „predstieraj a pokračuj po starom“ uvrhne moju krajinu do tragického stavu. Namiesto stabilizácie Grécka, Európska únia vytvárala predpoklady pre stále viac prehlbujúcu sa krízu, ktorá napokon podkopala základy únie samotnej.

Moja strana a ja osobne som ostro protestoval proti dohode o pôžičke v máji 2010 nie preto, že Vy, občania Nemecka, ste nám nedali dostatok peňazí ale práve naopak, že ste nám ich dali oveľa viac ako ste mali a že naša vtedajšia vláda prijala viac ako mala právo prijať. Peniaze, ktoré v žiadnom prípade nepomohli ani gréckemu národu (v skutočnosti boli len vhodené do čiernej diery nášho neudržateľného dlhu), ani nezabránilo aby sa štátny dlh ešte viac nezväčšoval. Samozrejme, to všetko na účet ako gréckych tak aj nemeckých daňových poplatníkov.

A naozaj, ani nie po pol roku, od roku 2011 sa naše predtuchy potvrdili. Kombinácia obrovských nových pôžičiek a drastických vládnych škrtov znížili štátny príjem a nielenže znemožnila okresať dlh ale taktiež premenila najslabších z nás, čo dovtedy žili skromným životom, na chudákov a žobrákov až ich nakoniec obrala aj o ľudskú dôstojnosť. Výpadok príjmov priviedol tisíce firiem do úpadku, no zato upevnil oligarchický vplyv veľkých firiem, ktorým sa darilo. Ceny klesali pomalšie ako platy, znižoval sa dopyt po tovare a službách a stláčali sa nominálne príjmy. A to všetko v čase, keď dlh naďalej pokračoval v neúnosnom raste. Za takýchto okolností sa beznádej obyvateľstva nekontrolovateľne rozšírila a skôr ako ste si to stihli uvedomiť, sa – ako my hovoríme – vyliahol had z vajca v podobe rastúceho neonacistického hnutia, ktoré hliadkuje naše štvrte a rozširuje svoje posolstvo nenávisti.

Napriek úplne zjavnému zlyhaniu politiky „predstieraj a pokračuj po starom“, je táto taktika stále v platnosti. Druhá pomoc Grécku, schválená na jar 2012, naložila tak ďalšie obrovské jarmo na plecia už beztak bezvládnych občanov, obrala ich o sociálne zabezpečenie, no na druhej strane zabezpečila financovanie novovznikajúcej bezohľadnej kleptokracie.

Komentátori dnes hodne referujú o Gréckej stabilizácii, dokonca hovoria o známkach oživenia. Bohužiaľ, „grécke oživenie“ je len prelud, na ktorý je lepšie čo najskôr zabudnúť. Súčasný mierny nárast HDP vo výške 0.7% nesignalizuje koniec recesie, ako sa často uvádza, ale naopak, jej pokračovanie. Veď len uvažujme, tie isté oficiálne zdroje uvádzajú, že v tom istom období bol inflačný rast -1,80%, teda išlo o defláciu. To znamená, že rast 0.7% reálnej hodnoty HDP bol zapríčinený negatívnym rastom (teda poklesom) nominálnej hodnoty HDP! Inými slovami, udialo sa len to, že ceny klesali rýchlejšie ako nominálny štátny príjem. To sa len sotva dá nazvať koncom šesťročnej recesie.

Dovoľte mi prehlásiť, že tento žalostný pokus o novú verziu „gréckej štatistiky“, ktorá má navodiť dojem, že sme z krízy vonku, je urážkou všetkých Európanov. Tí si už dlho zasluhujú dozvedieť sa celú pravdu o Grécku a Európskej únii. Budem celkom úprimný, grécky dlh je v súčasnosti nesplatiteľný a navždy takým aj ostane, obzvlášť keď bude Grécko neustále zaplavované novými pôžičkami podobného razenia. Zotrvávanie na pozícii tejto zničujúcej politiky a ignorovanie jednoduchých počtov stojí nemeckých poplatníkov nesmierne veľa, a zároveň posúva hrdú európsku krajinu do nedôstojnej pozície. Čo je horšie, takouto politikou sa Nemci postavia proti Grékom, Gréci proti Nemcom, až nakoniec utrpia ideály spoločnej Európy katastrofálnu ujmu.

Nemecko, a najmä tvrdo pracujúci nemeckí občania, sa nemusia obávať víťazstva Syrizy v Grécku. Práve naopak, našou úlohou nie je vyvolávať konfrontácie s našimi partnermi, ani získavať stále nové a väčšie pôžičky len aby sme si zvyšovali vlastný dlh. Našim cieľom je stabilizácia krajiny, vyvážený rozpočet a, samozrejme, zastavenie ekonomického tlaku na slabších občanov Grécka z dôvodu splácania dlhu, ktorý je aj tak nesplatiteľný. Zaväzujeme sa ukončiť pštrosiu politiku zahmlievania a predstierania aká dnes v Európe prevláda, no nie v neprospech nemeckých občanov ale s výhľadom na vzájomnú výhodnosť pre všetkých občanov Európy.

Milí čitatelia, chápem, že za Vašou požiadavkou aby si naša vláda plnila ‚dohodnuté záväzky‘ sa skrýva strach, že akonáhle budeme schopní sa poriadne nadýchnuť, skĺzneme späť na staré, nebezpečné chodníčky. Rozumiem tejto obave. No dovoľte mi povedať, že to nebola Syriza, z ktorej stredu sa vyliahol prízrak kleptokracie predstierajúci boj za „reformy“, avšak len do momentu, kedy začne ohrozovať jej nečestne získané privilégia. Sme pripravení a odhodlaní na zásadné reformy a snažíme sa pre ne získať podporu od gréckych voličov. Prirodzene, aj v následnej spolupráci s európskymi partnermi.

Našim cieľom je dosiahnuť novú európsku dohodu, ktorá dovolí našim ľuďom dýchať, tvoriť a žiť dôstojný život.

Veľká príležitosť pre Európu sa zrodí 25. januára. Príležitosť, ktorú si Európa nesmie nechať ujsť.

Preložené z: Open letter to the German readers: That which you were never told about Greece

&#128065 80

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *