Yanis Varoufakis: Rozvrátime grécku oligarchiu

Yanis Varoufakis je grécky profesor ekonómie, ktorý sa v posledných rokoch dostal do povedomia svojimi otvorenými a ostrými výrokmi. Je známy svojimi nekonformnými názormi na pochybnosť euro meny, čo z neho spravilo jedného z horúcich kandidátov na ministra financií v novej vláde na čele s víťaznou Syrizou. V krátkom rozhovore v Channel 4 s Paul Masonom vysvetľuje čo by urobil ak by sa dostal do vlády a pripúšťa, že vyhliadky moci v Európe môžu niekomu naháňať strach. Ako hovorí v rozhovore, nosnou ideou je zničenie gréckeho oligarchického systému„.

Varoufakis vysvetľuje,

Trojka sa nás snaží udusiť a tlačí na naše demokratické slobody ultimátom: „buď budete spĺňať naše požiadavky alebo pôjdete do pekiel“. Pritom majú sami problémy s dôsledkami, ktoré by z toho vznikli a ktorého sú súčasťou. Snažia sa terorizovať gréckych voličov.

A pokiaľ sa nenájde konsenzus a dohoda,

Poviem to otvorene, potom zvolíme radšej smrť. Skutočný deficit Grécka je nedostatok dôstojnosti. Bol to práve tento dôvod, čo nás prinútil akceptovať hlúpe podmienky Trojky a toto následne roztočilo zhubný kolobeh ponižovania a ústupkov, čo len ďalej viedlo k nespokojnosti, strachu a k hnevu. Toto všetko nie je dobré. Musíme znovu získať svoju dôstojnosť a ducha 28. októbra 1940, kedy sme povedali „nie“ Mussoliniho Taliansku. Teraz sme nemali v pláne povedať „nie“ a predsa sme tak urobili. Musíme obnoviť ducha 28. októbra. (Pozn.: 28. októbra 1940 grécky diktátor Metaxas odmietol talianske ultimátum, ktoré malo talianskej a nemeckej armáde umožniť voľný vstup na územie Grécka a vytvoriť základne a strategické pozície na jeho území. Pri vojne, ktorá z toho vznikla, Grécko zatlačilo taliansku armádu.)

Rozhovor a skrátený prepis vybraných častí

PM: Čo by zodpovedná vláda urobila počas prvých sto dní?

Varoufakis: Tri veci. Ako prvé začať sa zaoberať krízou ľudských osudov. Je nemysliteľné aby v roku 2015 existovali ľudia, ktorí mali kedysi prácu, domov, no teraz nemajú poriadne kde ani hlavu zložiť a chodia spať hladní. Je neakceptovateľné, že máme školopovinné deti, ktoré si robia domáce úlohy pri svetle sviečky. A to všetko preto lebo vláda vo svojej nekonečnej múdrosti premietla platenie daní za nemovitosti do účtov za elektrinu…
Druhá vec bude reformovať krajinu a reformovať ju radikálne tak, že sa porátame s tým čo nazývam ‚trojuholník hriechu‘. Tento trojuholník zahŕňa sprostredkovací aspekt štátu ako sú štátne pôžičky a zákazky, kde náklady dosahujú trojnásobok nákladov Francúzska. Druhým vrcholom trojuholníka sú bankrotujúce banky, čo je najväčší problém, a tretí vrchol sú nutné bankroty týchto bánk.

PM: Môžete ale potom očakávať, že v európskych kruhoch sa začnú šíriť správy, že je tu ľavicová vláda, ktorá sa zahráva so slobodou slova.

Varoufakis: Presne naopak. My si úplne ctíme slobodu slova. Sloboda slova v Grécku je ohrozená práve skorumpovanou alianciou insolventných bankárov, korporátnych agentov a vlastníkov médií, ktoré sú len hlasnou trúbou tých, ktorí chcú udrieť a rozdrviť tvorivé úsilie všetkých ostatných.

PM: Ako naložíte s oligarchiou konkrétne?

Varoufakis: Zničíme základ, na ktorom je vytváraná desiatky a desiatky rokov, jej systém a prepojenia, ktoré nemilosrdne vysávajú energiu a ekonomickú silu z ostatných v spoločnosti… Dobrý boj musí byť vybojovaný za každú cenu. Nie je iná alternatíva ako byť nezlomný v opozícii voči tým silám, ktoré zásadným spôsobom pripravujú demokraciu o živnú pôdu.

Zdroj: We Are Going to Destroy the Greek Oligarchy System na Channel 4 
Obrázok so súhlasom hin255 na FreeDigitalPhotos.net

&#128065 79

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *