Dedolarizácia pokračuje

Burning Dollars

Ako píše ruský ITAR-TASS, Gazprom podpísal v týchto dňoch dodatočnú dohodu so svojimi klientmi o prechode z dolárových platieb na euro a čoskoro pravdepodobne aj na čínsky juan, „deviati z desiatich klientov súhlasili s prechodom na inú menu„. Postupný odchod od dolára sa tak dostáva do ďalšieho dejstva.

ITAR-TASS:

„Gazprom Neft podpísal dodatočnú zmluvu s klientmi o možnom prechode z dolára na euro pri kontraktačných platbách“, povedal šéf naftového koncernu Alexander Djukov na tlačovej konferencii a dodal: „Ďalšia dohoda Gazpromu Neft o prechode z dolára na euro je podpísaná. Výnimku tvorí Bielorusko, ktoré bude platiť v rubľoch.“

Djukov povedal, že deviati z desiatich klientov súhlasili s prechodom na euro.

ITAR-TASS už predtým oznámil, že Gazprom Neft zvažovalo možnosť platieb kontraktov aj v rubľoch, no kontraktační partneri uprednostňujú skôr prechod z dolára na euro a juan. „Takzvaný plán B je už čiastočne rozpracovaný. S prechodom dolárových kontraktov na euro a juan už súhlasia niektorí naši partneri. Možnosť prechodu aj na rubeľ je v súčasnosti predmetom diskusie“, povedal Djukov na nedávnom medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade.

Ruské spoločnosti sa pripravujú na zmenu platieb kontraktov v juanoch a iných ázijských menách. V dôsledku sankcií západného sveta sa tak môže výrazne urýchliť odchod z dolárového trhu.

Ako píše Financial Times:

„Počas posledných týždňov sme zaznamenali výrazný záujem veľkých ruských spoločností o viaceré kontrakty denominované v juane a iných ázijských menách, ako aj o zakladanie účtov v teritóriu Ázie“, povedal Pavel Teplukin, šéf ruskej pobočky Deutsche Bank. „Vyzerá to tak, že nejde o módnu vlnu, je to trend„, povedal Teplukin a dodal, že ruské spoločnosti sú schopné čeliť americkým sankciám zmenou obchodovateľnej meny ak to bude nevyhnutné.

Andrej Kostin, šéf exekutívy štátnej banky VTB povedal, že expanzia iných ako dolárových denominácií je jednou zo základných cieľov banky. „Keď sa pozeráme na rastúci objem nášho bilaterálneho obchodu s Čínou, vytvorenie a stabilizácia obchodovateľnej meny v rubľoch a v juanoch je prioritná agenda na ktorej pracujeme„, povedal Kostin ruskému prezidentovi Putinovi počas brífingu. „Od mája tohto roku pracujeme na takomto koncepte naplno.“ A skutočne, ak sa pozrieme na najnovšiu 30-ročnú zmluvu o dlhodobých dodávkach plynu z Ruska do Číny v objeme 400 miliárd dolárov (tzv. obchodný „Svätý Grál“, kedy bude Rusko dodávať najprv 38 a neskôr možno až 60 miliárd kubických metrov plynu ročne do Číny), táto prioritná agenda nadobúda celkom jasné kontúry.

Smerovanie k zakladaniu účtov v juanoch, honk-kongských alebo singapúrskych dolároch len zdôrazňuje ruskú snahu o postup na Východ ako sa budú vzťahy s Európou postupne ochladzovať. Ďalšie sankcie budú len ďalej dotláčať ruské spoločnosti k redukcii svojej závislosti na západnom svete a na postupný prechod smerom na východný finančný trh s inou obchodovateľnou menou. Z dôvodu obmedzenia závislosti na západných spoločnostiach ruská centrálna banka vytvára aj vlastný platobný systém, podobný systémom Visa alebo MasterCard.

Nie je nič zlé na tom, že sa Rusko snaží obmedziť svoju závislosť na doláre – v skutočnosti je to úplne prirodzený postoj„, povedal nemenovaný ruský šéf pobočky ďalšej veľkej európskej banky. Dodal, že závislosťou na doláre by sa Rusko len naďalej vystavovalo otrasom a krízam západného sveta. „Nie je žiadny dôvod prečo by sme museli uzatvárať obchody, povedzme, s Japonskom v dolároch.“

Šéf exekutívy inej ruskej výrobnej spoločnosti, ktorá má 70%-ný obrat svojho exportu v dolároch povedal, že jeho spoločnosť sa pripravuje na zmenu obchodovania v iných menách v prípade ak by sa sankcie prehĺbili. „Ak sa niečo udeje, sme pripravení zmeniť obchodné vyrovnania do inej meny, napríklad do čínskeho juanu alebo honk-kongského doláru.

Niektorí politici dokonca dodávajú, že by Moskva mala reagovať na sankcie úplným vylúčením dolára zo svojej ekonomiky. No zatiaľ sa pripravujú len miernejšie opatrenia na ochranu ekonomiky, a to postupné rozširovanie obchodovania v iných menách. „Pokiaľ nebude Rusko vystavené veľkému tlaku a donútené tak radikálne obmedziť vplyv dolára vo svojej ekonomike, nemyslím si, že by Rusko pristúpilo k umelo vyvolanej dedolarizácii svojej ekonomiky“, povedal Andrej Belousov, ekonomický poradca ruského prezidenta Putina.

My už len dodáme, že to možno ani nebude treba. Ak bude prirodzená dedolarizácia pokračovať týmto tempom, prevdepodobne nebudú medzi oboma prístupmi žiadne badateľné rozdiely.

A na záver sme si nechali drobnú perličku – dedolarizáciu v praxi v podobe úbytku ruských dolárových vkladov v amerických bankách. Ako uvádzajú oficiálne údaje US Treasury (a tiež ZeroHedge), poklesli ruské depozity v amerických bankách z 21,9 miliárd dolárov vo februári na 8,4 miliárd v marci. Ide o prepad 13,5 miliardy dolárov, teda o viac ako 60% za jeden mesiac, čo je úroveň spred dvoch rokov. Na aprílové čísla sa ešte čaká, mali by byť publikované v priebehu budúcich týždňov. Nedá sa ale predpokladať, že by klesli až na nulu, predsa len je potrebné udržať si nejaké to minimum na operatívne platby.

Takže si to zhrnieme. Mýtus o ruskej závislosti na Európskom odbyte dostáva výrazné trhliny, jednak v podobe pripravovaného mohutného odlivu ruského plynu na východ a jednak postupným prechodom na novú obchodovateľnú menu. Pokiaľ sa Rusko pripojí k Číne v dedolarizácii svojej ekonomiky vo veľkom štýle, je takmer isté, že si Amerika a Európa vlastnými rukami strelia do chrbta. A aby sme nezabudli na plyn… ak sa potvrdí fakt o výrazne nadhodnotených zásobách amerického bridlicového plynu, silácke reči skončia definitívne.  A Európska únia môže len dúfať, že Rusko rýchlo zabudne na povinné rituálne tance Európy pred svojim publikom a bude pokračovať v dodávkach akoby sa nič nestalo.

Zdroje: GATA, ITAR-TASS, RiaNovosti, RT, US Treasury, ZeroHedge, The Guardian
Foto so súhlasom DrMark na morgueFile

&#128065 337

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *