Koniec FIAT mien na obzore

bitcoin

Nemecké spolkové ministerstvo financií podľa dnešného vydania rakúskeho denníka Die Presse prvýkrát klasifikovalo virtuálnu menu Bitcoin. Podľa denníka je virtuálny platobný prostriedok Bitcoin označený za „súkromné peniaze“, čím je digitálna mena uznaná právne a daňovo. Článok v slovenčine cituje rakúsky denník tu.

Bitcoin sa tak stáva prvou menou, ktorá nepodlieha štátnym ani bankovým orgánom. Nemôže byť svojvoľne vytváraná, pretože jej tvorba je riadená presným matematickým algoritmom (ide o virtuálne „dolovanie“ na počítačoch), rovnako ako aj jej tok transakcií na sieti internetu. Navonok sa s ňou zaobchádza rovnako ako s menou v internetbankingu, kde sa transakcie realizujú zadávaním online príkazov. Na rozdiel od klasickej meny však bitcoiny nespočívajú v bankách ale v bezpečí na osobných počítačoch svojich majiteľov, v tzv. bitcoin peňaženkách. Bitcoin je prvá mena, ktorá nepotrebuje banky na svoje vytváranie a politikov na jej premrhávanie. Patrí tomu, komu majú peniaze vždy patriť, teda ľuďom čo si ich zarobili poctivou prácou. Svojim spôsobom ide o virtuálnu analógiu zlata a striebra, ktoré rovnako tak spočívajú v súkromných trezoroch svojich šťastných majiteľov. Rovnako ako zlato, je množstvo bitcoinov ohraničené a nad istú hranicu sa už nedá zvýšiť. Je tada deflačnou menou – jej získavanie bude stále náročnejšie a hodnota bude zákonite rásť. Na rozdiel od súčasných nekrytých inflačných mien tlačených centrálnymi bankami až do úplného znehodnotenia (FIAT meny) je bitcoin mena, ktorá uchováva a dokonca zvyšuje s časom svoju hodnotu. Tým sa postupne stáva nielen novou menou ale predovšetkým, podobne ako zlato, plnohodnotnými peniazmi – tvrdou menou.

Uznanie bitcoinu najvplyvnejšou krajinou Európskej únie, Nemeckom, je bezprecedentný krok. Netreba ani veľmi rozmýšľať nad tým čo to bude znamenať pre inflačné „budiž“ FIAT meny. Akonáhle si ľudia uvedomia, že existujú peniaze, ktoré uchovávajú hodnotu, prevedú klasickú menu na svojich úsporách na bitcoiny, ktoré už budú zarábať samé aj bez úrokov, a to svojim prirodzeným zvyšovaním hodnoty. Takisto ľudia zadĺžení pôžičkami a hypotékami budú radšej voliť splácanie cez bitcoiny, pretože znehodnocujúca sa mena bude zvyšovať úrokovú mieru a tým navyšovať splátky. Pri bitcoine je inflácia už zahrnutá v jeho stúpajúcej hodnote a nevyžaduje nominálne navyšovanie – bude teda oveľa pohodlnejšie splatiť pôžičky v stabilných peniazoch ako v stále viac znehodnocujúcich sa menách, v ktorých boli požičky vydané. Samozrejme, toto bude platiť pre tých, ktorí si včas stihnú zmeniť inflačné peniaze za tvrdú menu v rozumnom kurze.

Postupné rozšírovanie bitcoinov po celom virtuálnom svete, no najmä jeho dnešná legalizácia v Nemecku, je hlbokou ranou pre všetkých centrálnych plánovačov, bankových a politických podvodníkov a najrôznejších dobrodruhov, ktorými sa to v štátnej oligarchii len tak hemží. Je zároveň nádejou, že ľudstvo už konečne začína dospievať do štádia, kedy bude schopné riadiť si svoje záležitosti samo bez parazitickej medzivrstvy „zástupcov ľudu“, ktorá v skutočnosti zastupujú len záujmy svoje a svojich kartelových sponzorov a navonok hrá sugestívne divadlo na ohlupovanie más. Samozrejme, nemôžeme očakávať, že sa oligarchia vzdá bez boja. No urobila vážnu chybu – vo svojej bohorovnosti podcenila silu, stabilitu a nezávislosť novej meny, ktorá sa medzičasom nepozorovane rozšírila natoľko, že zasiahla povedomie a obchodné myslenie príliš veľkého množstva ľudí ako aj investorov. Súčasná legalizácia tento trend len oficiálne potvrdila.

Poďme sa pozrieť k čomu to postupne povedie:

1. Postupný rozpad existujúceho inflačného finančného systému a prechod na systém tvrdej meny. Ľudia si postupne uvedomia prednosti novej meny, najmä jej schopnosť uchovávať hodnotu a vyrovnávať dlžoby uzavreté v inflačných menách. Tým vzrastie záujem o ňu a klesne záujem o inflačné meny. V dôsledku výpredajov inflačných mien, ich hodnota poklesne ešte viac, čím sa splácanie cez tvrdú menu ešte zjednoduší. Akonáhle sa špirála roztočí, hodnota súčasnej meny výrazne poklesne a s ňou aj spojený dlh. Postupom času sa tento typ mien prirodzeným vývojom vytlačí na okraj finančného života.

2. Dolár stratí svoj svetový rezervný status a rovnako s ním aj ostatné FIAT meny. Aj keď to bude ešte istý čas trvať, osud dolára a ďalších FIAT mien je prakticky spečatený. Žiadna z nich totiž nemôže konkurovať stabilite a hodnote tvrdých mien. Keďže nebude v moci politikov a bankárov tvrdú menu ovládať, budú musieť horkú pilulku prehltnúť a začať brať túto menu vážne.

3. Zlato a striebro výrazne posilnia, pretože sa zvýrazní ich odveký status monetárnych kovov a stanú sa spolu s Bitcoin ďalšími tvrdými menami. Je veľmi pravdepodobné, že zlato opäť zaujme svoje tisíročné žezlo kráľa medzi peniazmi a stane sa bázickou referenciou k ostatným tvrdým menám. Je tiež pravdepodobné, že začnú vznikať ďalšie virtuálne (alebo aj klasické) tvrdé meny, ktoré si budú navzájom konkurovať. Príkladom je už dnes existujúci Litecoin, virtuálny menový systém postavený na podobnom princípe ako Bitcoin.

4. Koniec storočného Keyneziánskeho dobrodružstva a pyramídovej hry nezodpovedného a neobmedzeného požičiavania a návrat do skutočnej ekonomickej reality. Toto bude vytriezvujúci šok pre veľa dnešných ľudí. Mnohí si budú musieť uvedomiť, že sa nedá donekonečna žiť nad pomery na úkor budúcnosti. Raz treba zaplatiť účet a začať zodpovedne hospodáriť, vrátane sporenia a odkladania si časti prostriedkov na horšie časy. Pôžičky budú síce drahšie a nedostupnejšie, no to môže rozprúdiť väčšiu tvorivosť medzi ľuďmi a podnikanie sa vráti tam z kade vyšlo – od kartelových, štátom protežovaných monopolov späť k širšiemu podnikaniu. Na druhej strane, výhodou tvrdej meny bude pomerne jednoduchá likvidácia dlhu v mäkkých FIAT menách, čo umožní odštartovať novú ekonomiku na „zelenej lúke“ bez apokalyptických otrasov. V tomto zmysle je význam nastupujúcej tvrdej meny nedoceniteľný – v minulosti sa totiž kolaps spoločnosti spôsobený nesplatiteľným dlhom často riešil vojnami a zavedením diktatúr. Tvrdá mena nám umožní relatívne kľudný tranzit zo starého do nového ekonomického systému.

5. Oslabenie politického, bankového a korporátneho vplyvu na občanov a postupný prechod do priamej demokracie. Oligarchia bez možnosti priameho ovládania, tvorby a toku peňazí stráca silu a vplyv na spoločnosť. Nezávislá mena poznačí najmä banky, ktoré budú musieť výrazne predefinovať svoju náplň a budú sa musieť oháňať aby nezanikli úplne. Tento vývoj prirodzene povedie k zmenšovaniu významu skorumpovaných „zástupcov ľudu“ a k priamej účasti ľudí na správe vecí verejných. Aj keď je tento cieľ dnes ešte vzdialený, zdá sa byť nevyhnutným dôsledkom nového ekonomického systému.

Aj keď sú spomenuté vyhliadky dnes ešte hudbou budúcnosti, dajú sa predpovedať, pokiaľ sa osud prvej čerstvo akceptovanej virtuálnej meny násilím nezvráti. Treba však povedať, že to nebude ľahké. Samotná mena Bitcoin vznikla ako životaschopná alternatíva súčasnému systému kolabujúcemu pod váhou vlastného neudržateľného dlhu, ktorý neposkytuje žiadne východisko. Ako doposiaľ vždy v dejinách, i terajšie FIAT meny skôr alebo neskôr zaniknú. Súčasná situácia len hovorí, že ten čas sa neúprosne blíži. Je preto dobré mať v zálohe náhradný plán a postupne prechádzať na nový, stabilnejší menový systém.

&#128065 538

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *