Poločas rozpadu

fireworks

Vzhľadom na súčasnú neutešenú situáciu v Európskej únii mnohí očakávajú kedy sa situácia zmení. No napriek riadenej optimistickej propagande korporátnych médii starostlivo šíriacich falošnú eufóriu medzi nič netušiacim alebo o nič sa nezaujímajúcim obyvateľstvom, zmena bude o inom. Ak sa pozrieme na strohé fakty, situácia vyzerá asi takto…

Portugalsko delí len veľmi málo od kolapsu, výnosy štátnych dlhopisov sú nad 7 percent a politická koalícia je pred rozpadom. Portugalská vláda požiadala MMF o odloženie jej finančného auditu až do augusta z dôvodu pretrvávajúcej politickej nestability v krajine.

Grécko je na pokraji ďalších masových nepokojov. Európska akčná úderka Trojka požaduje od Grécka zrušenie ďalších 15 000 pracovných miest v štátnej správe. Pri takmer 27% celkovej nezamestnanosti a takmer 60% nezamestnanosti mladých ľudí do 25 rokov bude tento krok nepochybne ďalším povzbudením gréckeho národa k európskemu experimentu. Grécke odborové zväzy už znova ohlásujú štrajky a súčasná politická koalícia vládne len nepatrnou prevahou hlasov.

Premiér a vláda Španielska je obvinená z brania úplatkov a nelegálneho financovania sa cez vplyv politickej moci. To by samo o sebe nebolo nič neobvyklé, keby sa na verejnosť nedostali priamo prepisy SMS správ medzi španielskym premiérom Rajoyom a jeho bývalým ministrom financií Barcenasom. Španielska ekonomika sa zo dňa na deň zhoršuje a nezamestnanosť stúpa. Španielske banky začínajú opäť žobrať o štátnu garanciu pre svoje stratové obchody, ktoré onedlho vyskočia v plnej kráse na svetlo sveta ako džin z fľaše.

Francúzsko je v recesii a jeho ekonomika sa zhoršuje. Minulý piatok stratilo svoj najvyšší AAA rating, ďalšie škrty socialistickej vlády sú po doporučení MMF na dohľad a prezident Hollande stráca hlasy v prieskumoch.

Taliansko má problémy s platením dlhu, a tak plánuje z „technických dôvodov“ odsunúť aktuálnu platbu 40 miliárd eur svojim veriteľom na koniec roka. Ak sa pozrieme na krehkú stabilitu súčasnej talianskej vlády, bude lepšie do toho radšej nešťuchať. Pomoc Taliansku na grécky spôsob by totiž doslova znamenal zánik eurozóny ako ju poznáme.

Ostáva motor Európy, Nemecko, od ktorého sa automaticky očakáva, že priamo alebo nepriamo zatiahne všetky účty. No 22. septembra tohto roku sú v Nemecku parlamentné voľby. Samozrejme, do tej doby nebude Nemecko podnikať nič a naopak urobí všetko preto aby sa udržal zdanlivý kľud na fronte. Frau Merkel si potrebuje zaistiť ničím nerušenú politickú kampaň v pohode letných dní.

Avšak po 22. septembri sa môžu roztvoriť pekelné brány a naplno začať chŕliť oheň a síru. Každý problém, otvorená otázka a sporná záležitosť doposiaľ odsúvaná, sa položí na stôl a začne sa prodrobne preberať pod skúmavým zrakom stále viac nedôverčivej nemeckej verejnosti. To je len pochopiteľné, veď komu by sa chcelo donekonečna platiť účty za svojich eurodruhov?

Poločas rozpadu je teda 22. september 2013 a Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Grécko, Francúzsko a Cyprus začnú opäť škrípať zubami.

No to je ešte ďaleko, dovtedy si treba naplno užívať bezstarostných letných dní.

Podľa článku The Drop-Dead Day na Zero HedgeFoto so súhlasom morgueFile

&#128065 497

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *