Chaos signalizuje nutnosť transformácie globálneho systému

zmena globálneho systému

K téme dvoch rokov cyklickej fázy medvedieho trhu zlata a striebra postupne smerujúcej k svojmu koncu, hovorí šéf investičných stratégií Sprott Asset Management John Embry o rastúcom chaose vo svete ako o signále potreby transformovať celý svetový menový systém. Embry tiež hovorí, že západná propaganda skrýva tvrdú realitu a falošne zobrazuje to, čo sa odohráva vo svete.

Embry: To, čo sa teraz deje so zlatom a striebrom, je absurdné. Cena zlata bola zrazená približne o 600 dolárov po vrchole v auguste 2011. Ale keď sa pozorne pozriete na to, čo sa udialo po tomto vrchole, neexistuje žiadny dôvod pre akékoľvek zníženie ceny zlata, nehovoriac už o poklese o 600 dolárov.
Bol to dôkladne naplánovaný manéver bánk obchodujúcich s drahými kovmi, západných vlád a ich centrálnych bánk. A to malo zničujúce dôsledky na psychológiu väčšiny ľudí, ktorí nemajú príliš veľké znalosti o trhu so zlatom.
Nevšimli si však jednej veci: keď bolo zlato na svojom vrchole, ľuďom sa vnucovala myšlienka o bubline na zlate. To je smiešne, pretože keď sa pozriete na návratnosť kapitálu spoločností ťažiacich zlato, tak bola úplne primeraná. Ak by sa skutočne jednalo o bublinu, potom ľudia, ktorí z nej majú príjem by na nej zbohatli, čo sa ale nedá povedať o spoločnostiach ťažiacich zlato.
Teraz, keď sa cena zlata pohybuje okolo 1280 dolárov a prevláda medvedia nálada, utrpeli ťažobné spoločnosti porážku. Ak bude tento trend pokračoval, väčšina z nich prestane existovať. Odpisy veľkých spoločností v sumách miliárd dolárov a masívne prepúšťanie v spoločnosti Barrick Gold jasne ukazujú na neudržateľnosť tohto stavu. Preto si myslím, že ľudia by mali začať nakupovať, pretože zlato, striebro a kvalitné akcie ťažobných spoločností sú dnes neuveriteľne lacné.
Už dávno je jasné, že kvantitatívne uvoľňovanie prebiehalo nepretržite prakticky na celom svete. A neustále počujeme propagandu o znížení alebo zastavení tlačenia peňazí, no napriek tomu to nemôžu urobiť. Počet príkladov tejto propagandy sa stále zvyšuje. Dnes môžeme vidieť krízu na čínskom akciovom trhu, a tak museli Číňania presvedčiť všetkých o tom, že svojmu trhu budú schopní poskytnúť dostatočnú likviditu.
Pozrime sa na Japonsko. Celý japonský experiment je zlý vtip. Domáci dlh je 250% HDP, populácia starne a znižuje sa. Japonsko tvrdí, že sa tlačením peňazí prepracováva z deflačného prostredia, ale nefunguje to. Vedie to iba k postupnému zničeniu spoločnosti.
Čo sa Európy týka, opäť vidím hlboké problémy v Taliansku. Nie je to prekvapenie, pretože v skutočnosti je v ťažkostiach celá periféria Európy, ktorá predvádza rituálne tance a hrá o čas, predstiera, že je schopná prísť s riešením. Ale skutočnosť je taká, že riešenie neexistuje.
V Spojených štátoch, v centre západného sveta, si môžete prečítať veľa propagandy o tom, že sa situácia zlepšuje ale keď sa pozriete na dáta z ekonomiky, žiadne výrazné zlepšenia tam nie sú. A keby netlačili 85 miliárd dolárov mesačne, situácia by bola oveľa horšia. Takže myšlienka o postupnom znižovaní kvantitatívneho uvoľňovania v blízkej budúcnosti je absurdná. Ak sa zníži množstvo tlačených peňazí, príde dlhová deflácia, v porovnaní s ktorou sa rok 1930 bude zdať len nedeľným piknikom.

Otázka: John, čo myslíte že bude slúžiť ako východiskový bod k zmene situácie s drahými kovmi?

Embry: Myslím si, že teraz prebiehajú dve veci. Ako viete, banky obchodujúce s drahými kovmi sú si ako nikto iný vedomí toho, čo sa blíži. Robili krátke predaje po dobu takmer celých dvoch desaťročí. Robili to s cieľom potlačenia ceny zlata.
Teraz tieto banky vedia, že hra je na konci a rýchlo prechádzajú z predajov kovov na nákupy. Zároveň Číňania, Rusi a ďalší hromadia fyzické zlato a nemajú potrebu vidieť nárast cien zlata v krátkodobom horizonte, ak ho teraz môžu získať od Západu za takéto výhodné ceny.
Až banky obchodujúce s drahými kovmi zaujmú zo svojho pohľadu správnu pozíciu a Indovia, Číňania a Rusi pochopia, že už nemôžu získať viac zlata za túto cenu, potom si myslím, že uvidíme prudký nárast ceny zlata.

Čitatelia na celom svete by mali pochopiť, že vývoj globálnej krízy a príznaky, ktorej sme v poslednej dobe svedkami, hovoria o potrebe transformovať celý svetový menový systém. Až tento čas príde, myslím si, že tu bude kôš mien a americký dolár stratí svoj status svetovej rezervnej meny. Nový systém sa bude opierať o pevné aktíva, z ktorých jedným z nich bude určite zlato a cena zlata môže byť zrevidovaná v tomto procese cez noc. Načasovanie toho všetkého nie je známe ale zmena je nevyhnutná. Preto, bez ohľadu na to, ako veľmi sú ľudia znepokojení krátkodobými zmenami cien, nemalo by to v žiadnom prípade narušiť ich víziu budúcnosti.

Preložené z článku Global Chaos Signals World Currency System Will Be Recast na King World News
Foto so súhlasom morgueFile

&#128065 553

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *