Zlaté rezervy JPMorgan Chase smerujú ku dnu

Zlaté rezervy JP Morgan Chase smerujú ku dnu

Po masívnom vybavení 6208 požiadaviek na výber fyzického zlata z najväčšej americkej komerčnej banky JPMorgan Chase len v tomto mesiaci (čo tvorí 80% všetkých požiadaviek na dodávku zlata na komoditnej burze COMEX) sme naozaj zvedaví kedy si banka uvedomí, že dopyt začína povážlivo prevyšovať jej možnosti.

Od včerajšieho zverejnenia aktuálneho stavu rezerv na COMEXe vieme, že JPM dala zbohom ďalším 28,4% zo svojich zlatých zásob – najväčší jednodňový výber alokovaného zlata od pamätného dňa dlhých nožov 15. apríla – teda 218 000 trójskych uncí. Tým len pokračuje trend výberov stoviek tisícov uncí v posledných týždňoch.

Požiadavky na výber JPM COMEX

Požiadavky na výber JPM COMEX (11. 6. 2013)

To znamená, že od včerajška klesli celkové zásoby JPM na nové rekordné minimum všetkých čias 550 000 uncí (v porovnaní so 768 000 uncami ešte z predchádzajúceho dňa). Celkové zásoby alokovaného zlata (eligible gold, adresného zlata viazaného na konkrétneho majiteľa) klesli na 136 380 uncí (viac ako 4 tony), čo je ďalší doterajší rekord. Zvyšok rezerv tvorí registrované zlato (registered gold, fyzické rezervy, ktorými sa pokrývajú kontrakty futures).

Stav zlatých rezerv JPM COMEX

Stav zlatých rezerv JPM COMEX (11. 6. 2013)

Ako vidno na grafe, pokles celkových rezerv od konca minulého roka dosiahol viac ako 75%, a viac ako 80% z dlhodobého priemeru (3 milióny uncí) v predchádzajúcich rokov. Prepad objemu rezerv od začiatku roku vyráža dych.

Zdá sa, že tí, čo niekoľko mesiacov poctivo vyprázdňujú trezory JPM nejavia známky únavy ani ochabnutia. Ak ešte chvíľu vydržia, trezory by sa týmto tempom mali vyprázdniť do dvoch mesiacov. Samozrejme, nemožno očakávať, že by došlo k logickému krachu na COMEXe len tak ľahko – americký establišment urobí všetko preto aby sa udržala ilúzia dostatku zlata za nízke ceny. No realita nepustí a JPM sa bude musieť poobzerať po ďalších rezervách ak chce realizovať ďalšie výbery. Na rad by mohli prísť aj zlaté rezervy štátov uložené v USA, povedzme tých, čo ešte donedávna ani na chvíľu nezapochybovali o dôveryhodnosti svojho amerického partnera, ako napríklad Nemecko.

Podľa článku JPM Vault Gold Drops By 28.4% Overnight, Slides To Fresh Record Low As Withdrawals Accelerate, na Zero Hedge
Obrázok uverejnený so súhlasom Katagaci na Stock.XCHNG

&#128065 615

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *