Zlaté nákupy pokračujú: Prehľad

Zlaté nákupy pokračujú

Po chvíli oddychu a po ukľudnení situácie sme sa opäť pozreli, čo sa deje na trhu s drahými kovmi. Prepad papierovej ceny zlata a striebra v poslednom čase rozpútal nákupy fyzických kovov. Ľudia na celom svete si začínajú uvedomovať, že ide o jedinečnú príležitosť ako získať väčšie množstvo drahých kovov za priaznivú cenu. V tyždni po prepade ceny, predajcovia nestíhali prijímať a vybavovať objednávky v USA, Kanade, Európe aj v Ázii. Povedú zlaté nákupy k postupnému vyčerpaniu fyzických zásob?

Namiesto toho aby pád ceny na burze papierového zlata odradil ľudí a zmenšil ich záujem o drahé kovy, čo bolo pôvodne cieľom finančnej politiky vlád a centrálnych bánk, zdá sa, že sa dosiahol pravý opak. Ľudia akoby sa nevedeli zastaviť v objednávkach a nákupoch. Tí, ktorí čakali pri hranici ceny $1400 za uncu tak vstúpili do hry a cena striebra okolo $24 sa už nedá nazvať inak ako hlúposť. Ak budú banky pokračovať týmto tempom, dostupné fyzické zásoby sa vyčerpajú veľmi rýchlo. Akonáhle sa roznesie, že zásoby sa minuli, bude to mať ďalekosiahle dôsledky pre celý finančný svet. Takéto javy sa dejú všade tam, kde miesto prirodzeného slobodného trhu pôsobí neviditeľná ruka manipulátorov a centrálnych plánovačov žiarivých zajtrajškov, a to aj s nechcenými dôsledkami, ktoré občas zájdu až za hranicu predstavivosti.

Nasledujúce zhrnutie s odstupom času ukazuje ako sa tieto nezamýšľané – no o to logickejšie – dôsledky prejavili na fyzickom trhu. Prehľad sme rozdelili do dvoch častí, na staršie správy v týždni bezprostredne po prepade ceny, a na novšie správy z poslednej doby. Správy nezahŕňajú nákupy centrálnych bánk východných a južných krajín ale hlavne maloobchodné predaje a nákupy menších investorov.

Staršie správy

1.  Zero Hedge uvádza údaje americkej mincovne US Mint o predajoch zlatých a strieborných mincí:

Len v jeden deň, 17. tohto mesiaca, predala mincovňa neuveriteľných 63 500 uncí (2 tony) zlata, a tak za polovicu mesiaca apríla predala viac zlatých mincí ako za celé dva predchádzajúce mesiace. Ako možno zistiť z údajov, k dnešnému dátumu tvorí aprílový predaj zlata viac ako 71% všetkých predajov za prvé tri mesiace od začiatku roka.

2.  Predajcovia drahých kovov po celej Amerike zažívajú krušné chvíle pri dopĺňaní zásob. Podľa Chris Martensona, mnohí predajcovia upozorňujú zákazníkov na dlhé čakacie lehoty 5-6 týždňov:

„V Amerike všetci predajcovia, s ktorými som sa stretol, hovoria o obrovskom záujme a veľkých nákupoch. Striebro sa zháňa veľmi ťažko v akejkoľvek forme pokiaľ nechcete doplatiť prémiu 20% alebo viac. Vybavenie objednávok trvá od 5 do 6 týždňov, čo považujem za veľmi neobvyklé. Ak mal súčasný cenový prepad odstrašiť ľudí od zlata, tak sa to vôbec nepodarilo, v podstate sa dosiahol pravý opak.“

3. Maloobchodní predajcovia v celej USA potvrdzujú, že sme svedkami doslova nenásytného apetítu po drahých kovoch. Toto hovorí hovorca JM Bullion:

„Ešte stále máme síce nejaké zásoby strieborných zliatkov, ale napríklad mince Silver Eagles sa točia ako na kolotoči, dodávky nových mincí sa ihneď zasielajú zákazníkom. Našou úlohou je len zabaliť mince z dodávky do krabíc a ihneď ich rozposlať, vybavujeme ohromné objemy nákupov.“

Zdá sa, že ide o rozšírený jav, ďalší predajcovia hlásia, že:
„Od prepadu ceny sme zaznamenali výrazný dopyt,“ povedal Mark O’Byrne, výkonný riaditeľ a špecialista na drahé kovy v známej investičnej spoločnosti GoldCore. Papierové ‚zlaté‘ futures stratili na cene $200 za uncu, čo je viac ako 13% počas dvoch dní prepadu. Skončili na $1392 za uncu, pokým sa do nasledujúceho dňa trochu nezotavili.
GoldCore zaznamenáva viac nákupov ako predajov. Tie prichádzajú vo vlnách od bohatých klientov. Čo sa týka predajov, predávané sú poväčšine len malé množstvá do 50 uncí, povedal O’Byrne.

4. Veľké medzinárodné banky zažívajú veľké nájazdy záujemcov o zlato aj striebro. Ako povedal Keith Barron pre King World News o tom, čo sa v deje:

„Banka Nova Scotia v Toronte zažíva doslova záplavu záujemcov. Ľudia stoja v rade aj niekoľko hodín aby si kúpili mince alebo zliatky… mám potvrdené od UBS v Zurichu, že podobná situácia sa opakuje aj tam. Povedali mi, že ľudia rovnako tak stoja v dlhých radoch na nákupy aj tam. Fyzický trh je veľmi obmedzený a mnohí vo Švajčiarsku chápu súčasnú situáciu ako obrovskú nákupnú príležitosť.“

„Pokles ceny nebude dlhodobý pretože fyzické zásoby sa rýchlo vyčerpávajú. Ázijské krajiny agresívne nakupujú zlato. Toto je nebývalá príležitosť pre investorov. Pokles ceny vytvoril obrovský záujem o zlato aj striebro a každý kto sa chce zbaviť dolárov alebo eur v prospech zlata, pretože nedôveruje papierovým menám, má teraz jedinečnú príležitosť.“

5. Záujem o fyzické nákupy sa zvyšuje aj v Európe. Napríklad v upozornení britského predajcu UKBullion uverejnenom na stránke jedného predajcu vo Veľkej Británii sa pár dní po prepade písalo:

„Z dôvodu veľkého záujmu zapríčineného súčasným poklesom cien nie sme schopní zaručiť našu obvyklú akciu ‚Dodávka na druhý deň’… Predpokladáme, že všetky objednávky budú vybavené do 7 dní od registrácie…“

6. Na druhej strane zemegule vyletel dopyt po kovoch taktiež. Podľa BloombergThe Age sa ľudia doslova pretláčali cez dvere aby sa dostali na rad v Austrálii.

Predaje zlata z mincovne Perth Mint, ktorá spracováva takmer celé zlaté bohatstvo krajiny, výrazne vzrástli v dôsledku prepadu ceny. „Nárast objemu predaja sa vyšplhal na viac ako dvojnásobok oproti minulému týždňu“, hovorí správca drahých kovov mincovne Nigel Moffatt, aj keď presné čísla neudáva; „ľudia sa doslova tlačili jeden cez druhého.“
„Zaznamenali sme výrazné predaje pretože ľudia vidia v zlate hodnotu“,
povedal Nigel Moffatt a dodal „vlastníci fyzického zlata sú veľmi citliví na vyraznejšie pohyby trhu.“
. . .
Predaj zlata v Perth Mint sa vyšplhal o 49% na 97 541 uncí (viac ako 3 tony) počas prvých troch mesiacov v roku oproti rovnakému obdobiu minulý rok.

7. Reuters píše, že zákazníci čakajú až tri hodiny kým sa dostanú na rad:

Pred týždňom, keď cena zlata denominovaná v japonskom jene dosiahla nový vrchol, klenotníctva a predajcovia investičného zlata zaregistrovali dlhé rady starších obyvateľov, ktorí zlato po dlhých rokoch predávali aby získali nejakú hotovosť.
Avšak od utorka sa situácia zmenila a nákupy opäť prevyšujú predaje. V Ginza Tanaka, čo je ústredie spoločnosti Tanaka Holdings, zákazníci čakali tri hodiny na vybavenie objednávky.

8. V čínskom článku uverejnenom v The Blaze, nákupná horúčka prebieha aj v Číne:

Ľudia zháňajú zlato… drobní investori včera za jeden deň utratili 600 miliónov juanov na nákup 20 kg zlatých zliatkov.
Nákupy sa netýkajú len majetných vrstiev. Ako poznamenal reportér novín Yangcheng Evening News, od zamestnancov malých obchodíkov, pestovateľov, dodávateľov mäsa až po predavačov rýb, všetci načas prerušili prácu a rozbehli sa do obchodov nakúpiť zlato.

9. Podľa Reuters, mali predajcovia veľké ťažkosti so zásobami aby uspokojili požiadavky nákupcov:

„Ľudia nakupujú všetko, zlaté mince aj tehličky. Snažia sa získať čo sa len dá. Máme problém uspokojiť dopyt, pretože máme problém získať nové dodávky,“ povedal Brian Lan, výkonný riaditeľ GoldSilver Central Pte Ltd v Singapure.

10. Bloomberg napísal, že Indovia, už tradične najväčší nákupcovia zlata, zaplavili obchody s klenotami a mincami:

Ľudia v Indii, v krajine najväčších nákupov zlata, zaplnili klenotníctva aby si nakúpili šperky a mince v čase keď cena v indických rupiach klesla na dvojročné minimum.
. . .
„Moja dcéra má len šesť mesiacov ale myslím, že nikdy nie je priskoro začať s nákupmi“, povedala Sharmila Shirodkar, 28-ročná domáca pani ukazujúca nový pár zlatých náušníc, čo kúpila v bazári Mumbai’s Zaveri. „Hovorila som mužovi, že akonáhle pôjde cena dole, už nemôžem dlhšie čakať.“

Z novších správ (okrem pokračujúcich nákupov) je zaujímavý článok na Accross The Street o tom, že banka JP Morgan Chase sa od februára tohto roku vzdala vlastníctva 1 966 000 uncí zlata (viac ako 61 ton), čo je viac ako 74% celkových predajov americkej mincovne (US Mint) za celý rok 2012 v rámci programu American Eagle. Navyše, ako sa uvádza v oficiálnych údajoch burzy COMEX, 25. apríla v priebehu len 24 hodín poklesli zásoby zlata určeného na komerčné dodávky v JP Morgan Chase zo 402 400 uncí na 141 600 uncí, čo je 65%-ný prepad v priebehu jedného dňa a najmenšie zásoby komerčného zlata v trezoroch banky od októbra 2010! Dôvodom boli zrejme vysoké nároky na uspokojenie požiadaviek na fyzické dodávky na COMEXe, ako aj zvýšený dopyt na komerčnom trhu.

Teraz sa pozrieme na aktuálny stav fyzických dodávok zlata na Šanghajskej burze, čo je miesto väčšiny oficiálnych nákupov Číny. Celková ročná bilancia fyzických dodávok vyzerá zatiaľ takto:

  • predaje za 2011: 1897,8 ton
  • predaje za 2012: 2379,6 ton
  • doterajšie predaje za 2013: 1030,3 ton

Aktuálnou novinkou sú oficiálne nákupy fyzického zlata z Číny do marca tohto roku. Ako ukazuje graf, len v samotnom marci nákupy Číny vyleteli na neuveriteľných 223,5 ton, čo je rekord mesačných objemov v celej histórii čínskych nákupov. Po sčítaní nákupov z prvých mesiacov tohto roku dostávame výslednú sumu 372 ton nakúpeného zlata v prvom kvartáli 2013.

Porovnanie nákupov fyzického zlata v Číne za prvý kvartál 2013 a 2012

Porovnanie nákupov fyzického zlata v Číne za prvý kvartál 2013 a 2012 (zdroj Zero Hedge)

Ak pôjdu predaje zlatých rezerv takýmto tempom, čoskoro sa ukáže priepastný rozdiel medzi umelo nastavenou a udržiavanou nízkou cenou papierových derivátov a skutočného fyzického kovu. To len povedie k ďalšiemu zvýrazneniu rozdielov medzi dvoma rozličnými trhmi, skutočným fyzickým trhom a jeho potemkinovskou papierovou fasádou.

Mimochodom, všimli ste si ako oficiálne média referujú o vývoji cien papierových derivátov zlata na burze, no taktne mlčia o tom čo sa deje na fyzickom trhu?..

Prehľad starších správ je z článku 10 Signs The Takedown Of Paper Gold Has Unleashed An Unprecedented Global Run On Physical Gold And Silver na stránke The Economic Collapse
Graf odkazuje na článok Chinese Gold Imports Soar To Monthly Record On Insatiable Demand na stránke Zero Hedge
Foto: © Batman2000 | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

&#128065 1487

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *