USA: Úbytok zásob drahých kovov pri prudkom zvýšení predaja

Úbytok zásov drahých kovov

Koncom minulého týždňa prekvapujúco presne upozorňoval veterán pohybujúci sa v obchode 41 rokov a šéf jednej z najstarších firiem v USA, obchodujúcej s drahými kovmi CMI Gold and Silver vo Fénixe, Bill Haynes, že sme na pokraji výrazne stenčujúcich sa zásob fyzických kovov. Ide o masívny odliv produktov z drahých kovov a celkový úbytok zásob. Haynes hovorí o šokujúcom nepomere medzi nákupcami a predajcami v prospech nákupcov. Bill Haynes v dnešnom rozhovore pre King World News hovorí o včerajšej situácii na americkom maloobchodnom trhu.

Bill Haynes:

“Tento pondelok bol na trhu taký chaos, že niektorí veľkoobchodníci museli zastaviť predaj i niekoľkokrát za deň z dôvodu masívneho záujmu o nákup. Museli jednoducho odstaviť nákupný systém, a to nielen z dôvodu preťaženia prichádzajúcich objednávok ale aj kvôli enormným výkyvom ceny.

Nákup zlata a striebra stále prevyšuje predaj v ohromujúcom pomere 50:1. Prémie vzrástli na všetko čo sa týka drahých kovov. Veľkoobchod nám neustále oznamuje, že treba čakať 4-6 týždňov na strieborné mince Maple Leaf a odmieta objednávky na jednouncové strieborné medialóny (okrúhle okrasné mince bez vyrazenej nominálnej hodnoty, napr. Silver Buffalo [pozn. red.]). Veľkoobchodníci taktiež zvýšili prémie na 100 uncové tehly.

V priebehu dňa bol taký veľký výkyv cien, že jeden veľký obchod pre zlato, ktorý sme práve realizovali, zasiahol 8-dolárový výkyv na uncu skôr ako sme boli schopní ho zafixovať. Môžem povedať, že za posledných 41 rokov, čo v tejto brandži robím, som od roku 1980 niečo takéto nevidel.

Pohyby cien v pondelok doslova vyrážali dych. Na čo by som však chcel upozorniť je to, že ak sa cena zlata zvrtne a zamieri nahor k 2000 dolárom, výkyvy budú ešte výraznejšie. Tak ako nás varoval Jim Sinclair, výkyvy budú také výrazné, až z toho budú ľuďom vlasy vstávať.

Prídu časy, kedy zlato vystrelí nahor spôsobom, ktorý bude všetkých šokovať. Keď do hry ešte vstúpia naozaj veľké peniaze, a čo len 5-10% sa bude chcieť investovať do zlata, zistí sa, že jednoducho nie je dosť zlata k dispozícii. V tom okamihu zažije zlatý trh ešte väčší výkyv ceny nahor ako to, čoho sme boli svedkom teraz.

V rozhovore minulý víkend som upozorňoval na to, že nedostatok fyzických zásob sa už prejavuje. Vidíme nedostatok starých amerických strieborných mincí (tzv. junk silver coins, obľúbená investícia Američanov do striebra, keďže tieto mince boli štátnou mincovňou vyrazené ako legálne platidlo a neplatí sa pri nich výrobná marža [pozn. red.]), strieborných medailónoch, kanadských strieborných Maple Leaf a amerických Silver Eagle. A čo sa týka starých strieborných mincí, tak tie sa už prakticky nedajú nikde zohnať.“

Preložené z článku Bullion Shortages Develop As Retail Demand Skyrockets na blogu King World News
Foto so súhlasom Maggie Smith na FreeDigitalPhotos.net

&#128065 2138

Share

2 Responses to USA: Úbytok zásob drahých kovov pri prudkom zvýšení predaja

  1. jozo píše:

    uplne najzakladnejsie pravidlo kapitalizmu, dopyt vs ponuka dostava riadne na frak (organizovane) …, kde su ti vsetci mudrlanti z ’89, ktori vsetko vedeli a vsetkemu tak dobre rozumeli ???

    • anonym píše:

      Dopyt vs ponuka na svetových burzách nefunguje od vtedy, keď vynašli počítač a celý dopyt aj ponuka je ovládaný počítačovým programom/programátormi/majiteľmi burzového počítača. Len menšie alebo väčšie manipulácie s cieľom dostaľ cenu tam, kde to skutočná elita potrebuje. To čo je teraz so zlatom na burze je len manipulácia hlupákov majiteľmi burzového počítača. Prečo? Zničiť dôveru v zlato, odstaviť zdvih zlata hore nákupmi špekulantov (odstaviť špekulantov kolísaním cien zlata), udržať dôveru v dolár a iné papierový vzduch z ničoho – americké dlhopisy a podobný odpad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *