Paul Craig Roberts: „Súčasný pád zlata zinscenoval FED“

Súčasný pád zlata zinscenoval FED

Bývalý vysoký funkcionár US Treasury Dr. Paul Craig Roberts, s ktorým sme sa už stretli, poskytol v týchto dňoch rozhovor Ericovi Kingovi, ktorý vedie blog King World News. Paul Craig Roberts hovorí, že prepad ceny zlata koncom minulého týždňa bol celý zinscenovaný FEDom. Taktiež varuje, že zásoby fyzického zlata sa rapídne zmenšujú. Uverejňujeme časť prepisu z jeho telefonického rozhovoru ako je uvedený na stránke blogu.

Eric King: “ Dr. Roberts, dnes máme prepad na cenách zlata a striebra. Zlato je nižšie o 75 dolárov, striebro o 0,75. Čo si o tom myslíte?”

Dr. Roberts: “Toto je zinscenovaný prepad ceny. Prebieha už od začiatku apríla. Maklérske spoločnosti povedali svojim klientom, že veľké zaistené fondy a inštitucionálni investori idú predávať zlato a oni by ich mali nasledovať a zabezpečiť sa tak predajom vopred. Potom, o pár dní neskôr, oznámil Goldman Sachs, že budú nasledovať ďalšie predaje. Týmto spôsobom vlastne vystrašili investorov a začali ich odrádzať od držby zlata. Zjavne sa tu podnikajú zúfalé kroky…

Od začiatku som predpokladal, že ide o strach FEDu o dolár, pretože doláre sú tlačené v obrovských množstvách a to v čase, keď ostatné krajiny ho už, ako svetové platidlo, opúšťajú. Výmenná hodnota dolára je ohrozená a ak by mena skolabovala, FED by stratil kontrolu nad úrokovou mierou. Následne by sa rozpadol obchod s dlhopismi, akciami a banky „príliš veľké aby padli“ by padli. Ide teda o akt zúfalstva, pretože v hlavách ľudí je vnímanie dolára nastavené tak, že ide o jediné bezpečné miesto, nie zlato ani striebro a ani iné meny. Navyše, na záchranu tohto vnímania FED presvedčil alebo prinútil Japoncov aby začali znehodnocovať ďalším tlačením aj svoju menu. Tí tlačenie rozbehli naplno, podobne ako to robia Američania. Taktiež FED lobuje za to isté pri ECB. Takto vidím protekcionistickú politiku dolára v akcii.

…Viem, odkiaľ pochádza všetko to zlato na trhu; je to len papier, papierové zlato. Sú to predaje papierových derivátových kontraktov bez reálneho krytia kovom. Ak by niekto požadoval za svoje kontrakty fyzickú dodávku zodpovedajúceho kovu, nikto by nebol schopný mu ju poskytnúť. Neviem, kde sa všetko to fyzické zlato nachádza. Niektorí hovoria, že zásoby voľného zlata, ktoré sú k dispozícii, sa prudko stenčujú.

Eric King: “Pozrime sa dopredu, Dr. Roberts, čo očakávate, že sa udeje? Ak zlato uniká zo západných centrálnych bánk na východ, staré príslovie hovorí „tam kde smeruje zlato, tam smeruje moc“.

Dr. Roberts: “Nuž, myslím si, že moc Západu je už minulosťou. Pokiaľ sú služby a výroba prenesené mimo vlastnú krajinu, ekonomiku krajiny to oslabuje. Bez ohľadu na zlato, ekonomika Spojených štátov bola vážne poškodená a nemyslím si, že sa dá napraviť. Súčasné útoky na zlato majú čo do činenia s dolárom, ide o snahu zachrániť schopnosť FEDu určovať úrokové miery. To sa však nedá zariadiť, pokiaľ dolár stráca hodnotu voči zlatu, pretože by to bol signál, že stráca hodnotu aj voči iným menám. Ak by hodnota doláru klesla, zdražil  by sa import. To by viedlo k inflácii na domácom trhu a nedala by sa zabezpečiť nulová alebo dokonca negatívna úroková miera. Tým by FED stratil kontrolu nad trhom, teda vlastne opodstatnenosť svojej existencie. Preto robí všetko aby zničil vnímanie zlata ako bezpečného prístavu. To je to, čo núti FED používať takéto nezákonné aktivity a predávať neobmedzené množstvo nekrytých zlatých papierových kontraktov za účelom manipulácie trhu. Keby sa ktokoľvek z nás podieľal na podobných praktikách, išiel by ihneď do väzenia. Teda fakt, že sa uchyľujú k týmto nezákonnostiam, mi napovedá, že majú obrovské obavy o dolár.“  (koniec prepisu)

*         *         *

Prepad zlata pokračuje aj dnes. Zdá sa, že demonštrácia sily je naozaj demonštratívna. Spotová cena zlata a striebra sa začina nebezpečne približovať k produkčným nákladom a je možné očakávať zvýšenie marží zo strany prvotných spracovateľov, rafinérií a obchodníkov. V horšom prípade môžu nízke ceny viesť k dočasnému alebo dlhšie trvajúcemu výpadku dodávok fyzického kovu. Pokiaľ by sa nákupy zvýšili zo strany Východu (čo je viac ako pravdepodobné), hrozí výrazné obmedzenie fyzických zásob. Spotová cena zlata je odtrhnutá od reality, nevyjadruje už nič okrem ilúzie silnejúceho dolára. Zlato je v súčasnosti hlboko podhodnotené. Ako píše Zero Hedge, podhnodnotenosť dosiahla 14-ročné maximum. Situácia je mimoriadne vhodná pre Čínu, čo len urýchli transfer zlata zo západu na východ spolu s dominanciou a presunom štatútu svetovej meny smerom k juanu. Ak by k tomu došlo, viedlo by to k celkom inej situácii na zlate akú poznáme dnes.

V zásade súhlasíme s Paul Craig Robertsom, že ide o (možno posledný) zúfalý pokus ako udržať zdanie silnej americkej meny v rozpadávajúcej sa ekonomike Západu.

• Aktualizované

Šanghajská zlatá burza (Shanghai Gold Exchange) oznámila, že pokiaľ sa do konca dňa cena drahých kovov nezvýši a neustáli, zvýši maržu na obchodovanie forward kontraktov, a to na 12% pre zlaté a na 15% pre strieborné forward kontrakty.

Preložené z článku Former US Treasury Official – Fed Orchestrated Smash In Gold na blogu King World News, rozhovor v angličtine na MP3 audiu tu
Foto so súhlasom Photos8.org

&#128065 5645

Share

2 Responses to Paul Craig Roberts: „Súčasný pád zlata zinscenoval FED“

  1. Pavel píše:

    Vypadá to, že se těm kouzelníkům situace brzo vymkne z rukou. Otázka dne tedy zní: Co bude pak? ….

  2. bobo26 píše:

    Myslím že mnoho lidí na severní Moravě se již vrací k hospodaření na polích a soběstačnému životu. Je jen otázkou do jaké míry se to rozšíří na celé území. Je více než jasné že system peněz je již u svého konce. U totálního zhroucení dolaru. Může to mít katastrofální dopady, pokud se světová měna nepřesune jiným směrem společně s celou politickou scénou. Pokud vše půjde celkem hladce, nemusela ba nastat celosvětová válka. Otázkou však zůstává do jaké míry si nechají líbit rozvojové země v Africe a na východě Evropy líbit drancování jejich nerostného bohatství v zájmu USA. Pod záminkou ničení světového terorismu. Velice smutný však je fakt, že vlastnictví hlavních vysílacích stanic mají pod palcem Americké korporace těžící z tohoto drancování. Takže se lidé velice těžko dozvědí, že jejich rodná Amerika je vlastně zločinecká banda rozdělená do několika korporací které vlastní několik rodin. Právě probíhá světová válka o moc a my o tom ani nevíme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *