Bývalý funkcionár US Treasury: Zúfalá snaha FEDu

Bývalý funkcionár US Treasury: Zúfalá snaha FEDu

Bývalý zástupca sekretára US Treasury hovorí, že súčasné aktivity americkej centrálnej banky FED nesú jasné známky zúfalstva, ktoré sa odohráva za scénou. Bývalý vysoký funkcionár US Treasury Dr. Paul Craig Roberts uvádza, že FED sa snaží za každú cenu udržať kontrolu nad situáciou pred kolapsom. K situácii sa Paul Craig Roberts vyjadruje tak, že súčasný mohutný frontálny útok s cieľom stlačiť ceny zlata a striebra majú za cieľ ochrániť hodnotu dolára za každú cenu. FED tlačí 1 bilión nových dolárov každý rok, no napriek tomu sa svet odvracia od dolára ako meny pre medzinárodné platby, a teda aj svetovej rezervnej meny. Výsledkom je nárast dolárových rezerv a znížený dopyt po doláre, čo prirodzene vedie k padajúcej cene dolára. Efekt manipulácie cien drahých kovov nemôže v dlhšom časovom horizonte uspieť. Má slúžiť len na získanie času pre FED aby mohol naďalej pokračovať vo financovaní federálneho rozpočtu USA ďalším tlačením meny a tiež udržaním nízkej úrokovej miery na podporu bánk. Keď už nebude možné viac tlačiť doláre bez rizika bezprostredného kolapsu, bankové vklady a penzie budú pravdepodobne skonfiškované ako ďalši zdroj na obsluhu dlhu.

Z rozhovoru poskytnutému pre King World News vyberáme:

“Manipulácia cien drahých kovov je ilegálna, no všade tam kde je zapletená vláda sa právo nedá vymôcť. Je to akt zúfalstva. Ak by drahé kovy neboli takou hrozbou pre súčasný systém, vláda by sa nesnažila na ne tak urputne útočiť. Fakt, že cena kovov je stláčaná umelým predajom ich papierových derivátov znamená, že niečo nie je v poriadku a ja predpokladám, že je to práve dolár. Ak by totiž dolár prudko poklesol voči iným menám, FED by už nemohol udržať nízke úrokové miery a ceny dlhopisov a následne by sa bubliny takto umelo nafukované rozprskli na všetky strany.

Správy o krajinách utekajúcich od dolára, ktoré už uzatvárajú svoje obchody v iných menách, podnietilo aj ďalšie krajiny obzerať sa týmto smerom. Nie je to len zoskupenie krajín BRICS, čo začína utekať od doláru (najmä Čína) ale tiež Japonsko a všetky ďalšie krajiny juhovýchodnej Ázie. Najnovšie je to dohoda medzi Čínou a Austráliou o priamom obchodovaní na báze čínskeho jenu. Ochabujúci záujem o doláre v čase, keď ich FED navyše vytláča v obrovskom množstve, vytvára tak neudržateľnú situáciu v americkej mene.

Už tradične je v prípade oslabenia dolára bezpečným útočiskom zlato. Takto tomu aspoň bolo doposiaľ. No FED sa tomu snaží zabrániť, pretože ak cena zlata denominovaná v dolároch vzrastie privysoko, vystraší to každého politika a bankára. Ak by sa navyše veľa krajín od dolára odpojilo, videli by sme strmý prepad jeho hodnoty. V takom prípade by FED stratil nad situáciou kontrolu a celý systém by skolaboval.

Takto nejako teda vyzerá situácia a FED je z nej, zdá sa, dosť zúfalý. Musí stláčať cenu zlata aby ovplyvnil psychológiu ľudí a oslabil pozitívny sentiment voči zlatu, ktorý viditeľne vzrástol počas posledných dvoch rokov neistoty. Keďže Čína má najväčšie dolárové zásoby na svete, je to práve ona kto sa bude najviac obávať nepriaznivého vývoja dolárovej meny; preto aj pri každej príležitosti zdôrazňuje neudržateľnosť súčasnej menovej a finančnej politiky západu. Čína bude veľmi rada, keď sa jej konečne podarí z tohto chomúta vymaniť. Nemyslím si však, že útok na zlato môže trvať dlho pretože India už tradične zvyšuje nákupy zlata vždy keď jeho cena poklesne. Krajiny BRICS túto príležitosť využijú tiež a nakúpia zlato aby sa zbavili dolárových zásob. Tlak FEDu na zlato je preto zameraný predovšetkým na odstrašenie obyvateľov západných krajín od ďalšieho nákupu zlata.

Tlačenie je spôsob akým FED nakupuje štátne dlhopisy a pomáha roztáčať derivátové obchodovanie bánk, čo vytvára dojem o ich solventnosti. Ak FED nebude môcť ďalej účinne pokračovať v tlačení, toto všetko nebude možné a nemôže byť tak financovaný ani federálny rozpočtový dlh. Rast ceny zlata túto hrozbu zvyšuje, preto robí FED všetko pre jeho utlmenie. Neviem ako dlho to môže takto FED ťahať ale určite nie príliš dlho.“

Pár slov k manipulácii ceny zlata

Toľko Paul Craig Roberts k súčasnej situácii, a ešte pridáme pár slov na doplnenie. Cena zlata je umelo znižovaná mohutným koordinovaným predajom papierových derivátov zlata na burze COMEX v New Yorku; najmä forward a futures kontraktami. Zároveň prebiehajú aj leasingy a swapy zlata. Mechanizmus znižovania ceny je pomerne komplexný proces, často za hranicou zákona, a môžu si ho dovoliť len veľké „too big to fail“ banky, ktorým nehrozí trestný postih. Koordinácia týchto aktivít je v rukách ‚centrálnej banky centrálnych bánk‘ – BIS (Bank for International Settlements, sídliacej vo švajčiarskom Bazileji). Napriek výraznému poklesu ceny v posledných týždňoch na „papierovom“ zlate, prebiehajú veľké nákupy fyzického zlata na pozadí mimo oficiálneho burzového trhu. Spotová cena na burze nevyjadruje ponuku a dopyt a je tak odtrhnutá od reálnej situácie na fyzickom trhu. Nastala paradoxná situácia kedy zlato zostáva lacné aj keď sa jeho nákupy zvyšujú. Vieme o veľkých nákupoch z východných krajín, namä z Číny, Indie a z Ruska, a tiež z viacerých centrálnych bánk menších juhovýchodných krajín. Nákupy sa zvýšili aj medzi obyvateľmi a organizáciami západného aj východného sveta. Predpokladá sa, že centrálne (a možno aj komerčné) banky Európskych krajín nakupujú tiež, ale toto sa nevie vierohodne doložiť; „zlatá agenda“ západných centrálnych bánk podlieha najvyššiemu stupňu utajenia.

Aj keby sa mohlo zdať, že manipulácia môže prebiehať ľubovolne dlho, nie je to tak. Umelo znižovaná cena posmeľuje a uľahčuje fyzický nákup v krajinách, ktoré majú jasno ohľadom hodnoty zlata vo finančnom svete (medzi nimi vyniká Čína, ktorá sa netají snahou o zavedenie novej svetovej rezervnej meny – svojho juanu namiesto amerického dolára). Ak by stláčanie ceny zlata trvalo príliš dlho, všetko fyzické zlato by sa vykúpilo a došlo by následne ku kolapsu a zastaveniu obchodovania so zlatom (tzv. default trhu). V takom prípade by cena vyletela do astronomických výšok a celá hra by ihneď skončila. Ak tomu chce FED zabrániť, musí po čase nechať cenu opäť narásť aby reflektovala reálnu situáciu na fyzickom trhu a prirodzene obmedzila nákupy. Súčasné urputné znižovanie ceny zlata slúži hlavne ako psychologický nástroj na potlačenie vzrastajúceho pozitívneho sentimentu k zlatu medzi ľuďmi, firmami a organizáciami na Západe v ich obave o stabilitu a hodnovernosť oficiálnych mien, ktoré má viesť k ich odstrašeniu od ďalších nákupov fyzického zlata. Nemá nič spoločné s hodnotou zlata ani s fundamentami dnešnej svetovej ekonomiky. Práve naopak, len málokedy boli tieto fundamenty tak priaznivé voči zlatu ako sú teraz. A práve preto ten preventívny útok FEDu, pokiaľ nie je celkom neskoro, a to aj za cenu, že zlato bude ešte viac skupované a premiestňované na východ. Existuje dokonca oprávnená domnienka, že to FED už definitívne vzdal a dobrovoľne umožňuje Číne naakumulovať si dostatočné zlaté rezervy na vybudovanie novej svetovej meny aby zabezpečil plynulý prechod americkej dominancie vo finančnom svete na novú, čínsku. Nie preto, že by to FED chcel ale preto, že nemá na výber.

Pre investorov do fyzického zlata sa tak naskytá ideálna príležitosť na nákup, doslova nové eldorádo. Treba len sledovať, čo veľkí nákupcovia zlata (teda centrálne banky) robia a nie to, čo navonok prezentujú.

Manipulácia na zlatom trhu je zaujímavá ale, z dôvodu vysokého utajovania, nesmierne ťažká téma. Niekedy trvá mesiace kým sa podarí získať novú informáciu, ktorá zapadne do mozaiky. K niektorým podrobnostiam mechanizmu manipulácie sa ešte vrátime.

 

Podľa rozhovoru Former US Treasury Official – Fed Desperate To Save System na stránke King World News. Foto so súhlasom Photos8.org

&#128065 923

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *