BRICS: Dominancia USA sa chýli ku koncu

BRICS - koniec dominancie USA

Na konci marca oznámili predstavitelia Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky – čiže BRICS – o svojom zámere vytvoriť vlastnú banku na podporu ekonomík ďalších rozvojových krajín. Predpokladá sa, že banka bude konkurentom Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktoré sú ovládané zo Spojených štátov a Európy.

Táto správa je ďalšou známkou toho, že éra dominancie USA vo svetovej ekonomike sa chýli ku koncu. Od konca druhej svetovej vojny boli Spojené štáty ťahúňom globálnej menovej politiky. Keď Federálny rezervný systém konal, svet načúval a reagoval.
Rozvojové krajiny sa snažia chrániť pred otrasmi, ktoré vznikajú na trhu vďaka Spojeným štátom a Európe. Už neveria, že západ robí veci správne. Formujú vlastné združenia, aby si zaistili stabilitu v ekonomike, ktorú nie je schopná poskytnúť Svetová banka, Medzinárodný menový fond ani americký FED.

„Keby sa otriasol globálny finančný trh s úvermi, dostali by sme úver od našich najväčších medzinárodných partnerov, takže by nedošlo k prerušeniu obchodu,“ uviedol brazílsky minister hospodárstva Guido Mantega.

Podľa indického ministra financií P. Chidambarama plánuje banka otvoriť v budúcom roku a veľkosť jej kapitálu bude asi 50 miliárd dolárov. Ďalšie aliancie vznikajú po celom svete, a tiež ohlasujú koniec západnej ekonomickej dominancie. Pre upresnenie – tieto zväzky nie sú menové únie. Jej členovia nemajú jednotnú menu ani spoločnú menovú politiku. Tieto krajiny sa spájajú predovšetkým z presvedčenia, že ak budú spolupracovať, ich ekonomiky porastú a budú sa vyvíjať.
Tieto aliancie nie sú ale iba prostriedkom k ochrane proti finančným otrasom, ktoré prichádzajú zo západu. Aliancie povzbudzujú investorov na investovanie v ich regióne namiesto západných trhov a prispievajú k rozvoju obchodu medzi všetkými členmi aliancie.
Aj keď mnohí z takýchto aliancií začnú ako vedľajší hráči, ich vznik má veľkú symbolickú hodnotu. Ukazujú rozvíjajúcim sa ekonomikám svoju silu a rovnako tak vysielajú jasný signál, že v budúcnosti nebudú Spojené štáty jediným hráčom.

Vzostup krajín BRICS

Netrvalo dlho, aby BRICS získal významnú silu na svetovom trhu. Predstavitelia týchto krajín sa stretli prvýkrát v roku 2006, ale formálne aliancia bola uzavretá až v roku 2009. Juhoafrická republika sa k skupine pripojila v roku 2010.
Krajiny BRICS dnes predstavujú 3 miliardy ľudí. Ich spoločný HDP je 14,8 biliónov dolárov a v devízových rezervách držia 4 miliardy dolárov. Americká ekonomika je síce stále najväčšia na svete, ale odborníci sa zhodujú, že čínska ekonomika porastie do roku 2016 ešte viac. Napriek spomaleniu rastu ekonomiky v posledných rokoch sa BRICS s týmto spomalením vyrovnáva omnoho lepšie ako USA a Európa.

Je zrejmé, že plán BRICS na vytvorenie svojej vlastnej banky je priamym dôsledkom západnej reakcie na krízu. FED, ECB, Svetová banka a MMF sa postupne snažili zmierniť dopady krízy ale ekonomika USA aj Európy je stále v recesii. Krajinám BRICS sa podarilo udržať rast uprostred spomalenia americkej a európskej ekonomiky, čím vlastne presvedčili o nutnosti prerozdelenia síl v globálnej ekonomike. V minulosti bol motor globálneho rastu – USA – oslabený a vznikajú tak nové póly. BRICS je práve jeden z rozvíjajúcich sa pólov.

BRICS nie je jediný

V dôsledku globálnej finančnej krízy sa ostatné krajiny tiež snažia nájsť spojencov a znížiť svoju závislosť na západe. Počas finančnej krízy Japonsko, Čína a Južná Kórea vytvorili núdzový fond s kapitálom vo výške 120 miliárd dolárov na podporu finančnej stability na východe. Asociácia krajín Južnej Ázie sa skladá z desiatich štátov a tá tiež zažíva rýchly rast. Nové spojenectvá sa objavujú priamo za dverami Spojených štátov. Bývalý kolumbijský prezident Alvaro Uribe nedávno povedal, že jeho krajina zvažuje možnosť vytvoriť hospodársku úniu s Mexikom, Peru a Čile, čím by vznikol nový ekonomický blok s HDP vo výške 2,2 bilióna dolárov. Tieto krajiny už dospeli k dohode o zrušení colných poplatkov na väčšinu tovaru, ktorým medzi sebou obchodujú.

Ale najväčším nebezpečenstvom pre dominanciu Spojených štátov je aj naďalej Ázia. Americké firmy sa aktívne usadzujú v Číne, Indonézii a Malajzii, aby získali prístup k obrovskému spotrebiteľskému trhu. Dokonca aj Národná basketbalová asociácia (NBA) investuje v tomto regióne a považuje ho za kľúč k úspechu v budúcnosti. NBA investovala 1,5 miliardy dolárov na športový a zábavný komplex neďaleko Pekingu a poslala čínsko-americkú hviezdu Jeremy Lina na turné po celej krajine.

„Sme v kritickom okamihu v dejinách ľudstva, čo by mohlo viesť k veľmi odlišnej budúcnosti“, uviedol predseda Národnej spravodajskej rady USA Christopher Kojm v Úradnom vestníku Rady. „Ázia má všetky predpoklady k tomu, aby do roku 2030 získala dominantné postavenie vo svete rovnako ako tomu bolo pred rokom 1500. “

Preložené z článku The Coming Challenge to U.S. Economic Dominance na The Fiscal Time
Obrázok uverejnený
so súhlasom Jeremy ??? na FreeDigitalPhotos.net

&#128065 854

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *