Saxo Bank CEO: „Celá vec je odsúdená na zánik“

Saxo Bank CEO: "Celá vec je odsúdená na zánik"

V čase keď Európa pripravuje nový rozpočet a šéf ECB Mario Draghi slávnostne ohlasuje nástup ekonomickej renesancie v druhej polovici roka, zdá sa, že zopár zrniečok pravdy o stave Európskej disúnie predsa len preniklo na svetlo sveta. V šokujúco úprimnom rozhovore výkonný šéf a CEO Saxo Bank Lars Seier Christensen popisuje súčasnú eufóriu na Eure ako iluzórnu a ako „celá vec je odsúdená na zánik„, keďže celý kontinent nie je vo fiškálnej únii. Ako píše Bloomberg, Lars Seier Christensen by sa hneď zbavil Eura ak by sa kurz EUR/USD priblížil k hranici 1,40 so slovami „práve teraz sa zaoberáme falošnými riešeniami o ktorých si ľudia myslia, že riešia problémy a že už konečne začíname ísť správnym smerom, no tak to vôbec nie je„. To, že jediný dôvod na ďalšie udržiavanie tejto frašky je motivovaný politickými a nie ekonomickými dôvodmi výstižne zhrnul do vety: „ľudia výrazne podceňujú existujúce problémy„.

Bloomberg

Lars Seier Christensen, výkonný šéf a CEO dánskej banky Saxo Bank A/S povedal, že súčasná eufória na Eure je ilúzia a spoločná mena je odsúdená na zánik, pretože kontinent nepodporuje fiškálnu úniu.

Celá vec je odsúdená na zánik,“ povedal včera Christensen počas rozhovoru v priestoroch dubajskej banky a dodal, že „práve teraz sa zaoberáme falošnými riešeniami o ktorých si ľudia myslia, že riešia problémy a že už konečne začíname ísť správnym smerom, no tak to vôbec nie je„.

Ďalsí možný dôsledok je vylúčenie krajín, ktorým zavedenie Eura uškodilo, najmä južným európskym ekonomikám„, povedal Christensen. „Ľudia výrazne podceňujú existujúce problémy v ktorých je Francúzsko. Keď kríza zasiahne Francúzsko, je stratené. Ani Nemecko by nedokázalo za neho platiť účty a pravdepodobne to ani neurobí„.

Rekordný dlh

Verejný dlh je na rekordných maximách, ktorý sa viac ako zdvojnásobil zo 40% hrubého domáceho dôchodku v roku 2008. Európska únia, ktorá tento týždeň aktualizuje výhliadky na budúci rok, vidí dlh niekde na úrovni 97,1% HDP.

Je to svet politiky, ktorý rozhoduje o osude Eura, ekonomické hľadisko tu nehrá žiadnu úlohu„, povedal Christensen, známy kritik spoločnej meny, v súčasnosti žijúci vo Švajčiarsku.

Preložené zo Zero Hedge, článok European Bank CEO Admits: „The Whole Thing Is Doomed“
Obrázok uverejnený so súhlasom Photos8.org

&#128065 404

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *